Svalové spasmy aneb jak řešit další z projevů roztroušené sklerózy
Mnoho pacientů trpících roztroušenou sklerózou obtěžují problémy se svalovou ztuhlostí. Takzvané spasmy postihují nejčastěji ruce a nohy. Pro nemocné jde o značnou zátěž, která je omezuje v každodenním životě. Moderní medicína si však se ztuhlostí svalů dokáže již alespoň částečně poradit.
Svalová ztuhlost je důsledkem nerovnováhy elektrických signálů, které přicházejí z mozku a míchy. Na jejich vzniku se podílí zejména poškození nervových vláken v oblastech, jež jsou zodpovědné za hybnost svalů. Nerovnováha ve vedení elektrických signálů způsobuje nadměrné napětí a ztuhlost postižených svalů.
- Spasmy mohou být trvalé nebo přechodné, ty se objevují většinou v noci.
- Zvýšené svalové napětí je zdrojem bolesti a nepříjemných pocitů zatuhnutí končetin.
- Intenzita ztuhlosti se může lišit v závislosti na poloze a postoji těla.
- Svalové spasmy mohou být také příčinou bolesti v dolní části zad.
- Obtíže se komplikují působením vysokých teplot, při velké vlhkosti nebo v průběhu infekčních zánětů. U některých jedinců se spasmy zhoršují i v důsledku nošení těsného oblečení.
Základem terapie je cvičení
Každodenní pohyb prospívá tělu i duši, čímž by se měli řídit i jedinci trpící roztroušenou sklerózou. Pravidelný strečink pomáhá rozhýbávat a prodlužovat svaly, které jsou postiženy spasmy. Fyzické cvičení je nezbytné pro udržení pohybu v kloubech, a chrání tak nemocné před invaliditou. Konkrétního cvičební plán se sestavuje na míru každému jedinci a závisí především na jeho současných fyzických schopnostech a celkovém zdravotním stavu.
(holi)
Zdroj:
www.webmd.com
CO-CZ-0192