Domů / Novinky / U finger food si vidličku nespletete, nebudete ji totiž potřebovat!

Novinky

U finger food si vidličku nespletete, nebudete ji totiž potřebovat!

U finger food si vidličku nespletete, nebudete ji totiž potřebovat!

Jak napovídá název, „finger food“ vezmete jednoduše do prstů a najíte se jím, aniž byste museli sáhnout po příboru. Rafinované chuťovky jsou v současnosti velmi populární a mohou být stejně plnohodnotným jídlem jako tříchodové menu. Ocení je i lidé s ereskou. Vyzkoušejte pár osvědčených receptů.

Místo pánve pekáč na muffiny

Míchaná vajíčka patří mezi tradiční snídaně a výborný zdroj bílkovin. Tentokrát ale nechte pánev uklizenou, stačit vám bude mísa, trouba a formy na muffiny. Do mísy rozbijte vajíčka, přidejte strouhaný sýr, listy špenátu a plátky žampionů. Osolte a opepřete dle chuti a přelijte do vymazané formy na muffiny. Pečte na 180° asi 15 minut.

Zabalte to!

Plněné tortilly jsou ideální variantou menší svačinky na cesty i hlavního jídla. Naplnit je můžete takřka čímkoli. Pro sklerotiky jsou z hlediska výživy důležité nenasycené mastné kyseliny. Rozhodně neuděláte chybu s rybou. Pokud zvolíte celozrnnou tortillu, doplníte tak kromě použité zeleniny do jídelníčku další zdroj vlákniny. Tortillu natřete jogurtovým dresinkem s prolisovaným česnekem a trochou kopru, rozprostřete listový salát a kousky lososa opečeného na pánvi. Tortillu pevně zaviňte. Zabalte ji do svačinového papíru, alobalu, potravinové fólie nebo jejich balením neplýtvejte čas a raději je hned snězte.

Palačinky nejsou žádnou exotikou a přitom patří k bezvadným příkladům „finger food”. Navíc je lze s francouzskou inspirací připravit na sladký i slaný způsob. Sladkou palačinku naplňte tvarohem nebo arašídovým máslem a čerstvým letním ovocem. Napěchujete je tak vlákninou i vitaminy. Tradiční marmeládu schovejte na zimní období, kdy připomínka léta přijde určitě vhod. Palačinku naslano natřete bazalkovým pestem a překryjte plátky mozzarelly a rajčat. Pokud máte čerstvou bazalku, nebojte se ji přidat také. Na závěr vše zakápněte olivovým olejem. Další variantou slané náplně je hummus. Doplňte ho červenou řepou nebo salátovou okurkou, kterou pomocí škrabky podélně nakrájíte. Bude tak lépe držet pohromadě a nebude se z palačinky sypat ven.

Zeleniny není nikdy dost

Posezení s přáteli i u televize vybízí k mlsání. Jeho nejzdravější variantou je miska plná jakékoliv zeleniny. Mrkev, řapíkatý celer a salátovou okurku nakrájejte na hranolky. Namáčejte je do připraveného dipu z avokáda, rajčat nebo jogurtu. Bílý jogurt stačí ochutit prolisovaným česnekem, lehce ho osolit, opepřit a vše zamíchat. 

Karbanátky třikrát jinak

Kvalitní mleté maso vytvarované do karbanátku a usmažené je naprostou klasikou, aby to ale nebyla nuda, tradiční karbanátky lehce inovujte. Schovejte dovnitř například slaný sýr s nasekanou pažitkou. K jejich výrobě můžete také místo masa použít například květák. Uvařený ho rozmačkejte s vejci, solí, pepřem, majoránkou a česnekem. Pro větší nadýchanost je možné bílky předem vyšlehat do sněhu a ten vpravit do hotové směsi. Pokud nebude těsto kompaktní, přidejte trochu strouhanky. Karbanátky také není nutné smažit, o poznání zdravěji je lze připravit v troubě. Jejich skvělou variantu vyrobíte například z červené řepy. Nastrouhanou řepu smíchejte s drcenými ovesnými vločkami, najemno nakrájenou cibulí, stroužky česneku, olivovým olejem, solí a pepřem. Směs nechte chvíli odstát, vytvarujte placičky a pečte je asi půl hodiny při 180°.

(eha)