Začali jste zakopávat? Může jít o první signál roztroušené sklerózy!
Roztroušená skleróza je onemocnění postihující nervový systém. Často se rozvíjí pomalu a nenápadně. Projevovat se může problémy se zrakem, s chůzí, ztuhlostí či křečemi.
Spousta lidí s roztroušenou sklerózou má potíže s chůzí. Dokonce jde často o jeden z prvních příznaků. Ve chvíli, kdy někdo v vašich blízkých začne zakopávat nebo klopýtat více než předtím, je třeba probrat to s lékařem. Problémy s chůzí navíc nejsou specifické jenom pro eresku. Mohou být přítomny i u dalších chorob.
Vratké nohy
Potíže s pohybem jsou u osob s roztroušenou sklerózou zcela individuální. Chůzi mohou komplikovat následující faktory:
- nestabilita při pohybu nebo otáčení,
- pomalejší, kratší kroky,
- méně sebedůvěry,
- potřeba opírat se o stěny, nábytek nebo jiné lidi,
- pocit závaží na nohou,
- slabost v dolních končetinách při zatížení,
- obtíže umístit nohu na podložku.
V literatuře se lze dočíst o syndromu padající špičky. Označuje se tím stav, kdy pacient není schopen přitáhnout špičku k bérci, dělá mu problém došlápnout na zem. Z toho mohou pramenit i další, výše zmíněné obtíže.
Oslabené nervy
U roztroušené sklerózy jsou problémy způsobeny zpomalením nervové vodivosti. To vede ke svalové slabosti, křečím nebo svalové ztuhlosti. Dochází ke zhoršené citlivosti končetin. Nicméně i další příznaky eresky mohou mít vliv na chůzi. Jsou to:
- potíže s rovnováhou,
- třes,
- závrať,
- zrakové problémy.
Vidění může být dvojité a rozmazané, pacienti také mívají problémy s vnímáním hloubky ostrosti. To přirozeně působí obtíže při posuzování vzdáleností a tvaru reliéfu. Proto dochází k potížím s umísťováním nohou a překračováním překážek, jako jsou třeba chodníky.
Řešení potíží s chůzí zahrnuje jak léky přímo na roztroušenou sklerózu, tak i fyzioterapii. Je třeba léčit samotnou nemoc a dále zmírňovat jednotlivé symptomy. Fyzioterapie pomůže se zvládáním pohybových problémů.
(juv)