Jaké problémy s močením způsobuje roztroušená skleróza
Problémy s močením pravděpodobně nepatří mezi záležitosti, o kterých byste se rádi bavili se svými přáteli nebo rodinou. Pro pacienty bývá daleko jednodušší svěřit se s tím, že mají potíže například se zrakem nebo trpí bolestmi. Ani problémy s močovým měchýřem byste však rozhodně neměli ignorovat. Tyto potíže sice mohou být frustrující, naštěstí už ale existuje mnoho způsobů, jak se s nimi vypořádat.
Když močový měchýř přestane poslouchat
Moč se utváří v ledvinách, odkud je odváděna močovody do močového měchýře, kde se hromadí. Pokud je měchýř dostatečně naplněn, vyšlou nervy signál do míchy a následně do mozku, díky čemuž vnímáme pocit nucení na močení. Když se má močový měchýř vyprázdnit, spustí se reflexní děj, který aktivuje jeho svalovinu, a moč je následně vytlačena do močové trubice. Zároveň se také uvolňuje svalovina vnějšího svěrače, která normálně slouží jako uzavírací mechanismus, a moč tak může odejít z těla ven.
Narušené signály
Problémy s močením se vyskytují až u 80 % pacientů s roztroušenou sklerózou (RS). Dochází k nim, když jsou postiženy nervové signály vedoucí k močovému měchýři či ke svěrači. Porucha funkce se tak může projevit následujícími příznaky:
- Časté močení: Nucení k močení pociťujete častěji než obvykle. Nejčastěji se vyskytuje v noci a může vás budit ze spánku.
- Neschopnost udržet moč (inkontinence): Někdy RS postihne nervové signály řídící vyprazdňování moči, a dochází tak k jejímu úniku.
- Neodkladné nucení na močení (urgence): Náhlé nucení na močení se dostavuje často a velmi urgentně. Je doprovázené nepříjemným pocitem plnosti měchýře.
- Opoždění startu močení (hezitace): Při tomto problému sice cítíte nutkání na močení, ale jeho start bývá značně zpožděný. Někdy lze také pozorovat slabý nebo přerušovaný proud moči.
Zbavte se strachu a navštivte lékaře
Pokud zůstane dysfunkce močového měchýře neléčená, může dojít k trvalému poškození močového ústrojí. Když se močový měchýř špatně vyprazdňuje, je více náchylný ke vzniku močových kamenů a k zánětům močových cest. V těžkých případech může močová infekce přestoupit do krve a zapříčinit tak až smrtelně nebezpečnou urosepsi − systémovou infekci močového ústrojí. Chronický únik moči může také dráždit kůži. V neposlední řadě je ovlivněn i životní styl nemocného − pacienti s těmito problémy se totiž často straní společnosti. Problémy s močením tak mohou nepřímo ovlivnit i vznik deprese, která bývá u osob trpících RS poměrně častým onemocněním.
Jak dostat měchýř pod kontrolu
Přestože jsou potíže s močením mnohdy velmi nepříjemné, lze se s nimi vypořádat za pomoci léků, změny životního stylu a dalších léčebných postupů. Jaká jsou tedy preventivní a léčebná opatření?
- Jídelníček − vyhýbejte se kofeinu a omezte alkohol na maximálně jeden drink denně. Pro potlačení bakteriálních infekcí pijte méně pomerančového džusu a naopak do svého jídelníčku zařaďte brusinky.
- Změna zvyklostí − regulujte příjem tekutin a strategicky si rozvrhněte pauzy, kdy si můžete dojít na toaletu. Buďte připraveni na všechny situace – doma, v práci i na společenských akcích.
- Kegelovy cviky − prostřednictvím těchto cviků zpevníte svaly pánevního dna, což vám umožní lepší kontrolu močového měchýře.
- Inkontinenční pomůcky − při nechtěných únicích moči mohou pomoci inkontinenční vložky, pleny nebo kalhotky.
- Léky − pokud vám nepomůže ani změna životního stylu, může vám lékař předepsat přípravky ovlivňující svalovinu močového měchýře nebo svěrače.
- Intermitentní močová katetrizace − jedná se o metodu, která pacientovi umožňuje vyprázdnit močový měchýř prostřednictvím tenké cévky zavedené do močového měchýře.
- Chirurgické řešení (operace) − doporučuje se pouze v případě, kdy jiné léčebné možnosti selhaly.
(viv)
Zdroje:
https://www.verywellhealth.com/bladder-dysfunction-and-multiple-sclerosis-2440800
https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/bladder-control-problems#1