Nejzábavnější párty hry, které zvládnete i s RS
Účastnit se večírku nebo ho pořádat je samozřejmě možné i s roztroušenou sklerózou. Aby však akce proběhla úspěšně, je třeba pamatovat na omezení, která s sebou nemoc přináší. Jaké společenské hry tedy zvolit, abyste se pobavili vy i hosté, a přitom jste se nevystavovali zbytečnému riziku?
Nepodceňujte přípravu
Ano, součástí přípravy na večírek je samozřejmě i volba vhodného outfitu. Pokud však máte roztroušenou sklerózu, neměli byste zapomínat ani na toto:
- Myslete na čas. Ať už jste „pouze” účastníkem, nebo večírek sami pořádáte, vyhraďte si na přípravu dostatek času.
- Informujte ostatní. Je-li to možné, řekněte ostatním o svém onemocnění, aby na vás nekladli nepřiměřené nároky.
- Řekněte si o pomoc. Pokud je akce větší, měl by na ní být někdo, kdo o vaší nemoci ví, aby vám mohl v případě potřeby podat pomocnou ruku. Nestyďte se také říct si například o židli, i když ostatní stojí.
- Zjistěte si dostupnost. Ujistěte se, že je pro vás místo konání akce dobře dostupné.
- Myslete na odpočinek. Najděte si prostor, kde si můžete v průběhu akce odpočinout, případně se domluvte s pořadatelem.
- Pozor na alkohol. Jeho konzumaci omezte na minimum.
- Nepřepínejte se. Nemějte sami na sebe přehnané požadavky.
Bavte se hrou
Zábavné společenské hry oživí každý večírek. Které si z nich si bez rizika užijete i s roztroušenou sklerózou?
- Aktivity/šarády. Různé variace na tuto společenskou hru jsou už klasikou. Vyzkoušet můžete jak její deskovou verzi, tak mobilní aplikaci, případně si úkoly můžete připravit sami. Hra se dá upravit přímo podle vašich individuálních schopností. Pokud tedy máte problémy s pohybem, můžete vynechat pantomimu nebo kreslení. Nebo si změňte pravidla tak, že budou umožňovat pantomimu pouze vsedě nebo kreslení pouze nedominantní rukou. Vy i vaši spoluhráči tak budete mít rázem stejné podmínky.
- Sirka v puse. K této hře vám postačí krabička zápalek a dostatek spoluhráčů usazených do kruhu. Soused sedící po vaší pravici vám pošeptá jméno libovolného myšleného zvířete, spoluhráč po vaší levici zase název nějaké nemoci. Vy ulomíte špičku sirky a vložíte si ji na výšku mezi zuby tak, že máte otevřenou pusu. Pak se pokusíte vyslovit sdělené informace, tedy například: „Já jsem pes a mám chřipku.” Ostatní musí uhodnout, co říkáte.
- Karaoke. S dnešními moderními technologiemi a internetovým připojením můžete rozjet karaoke večírek téměř kdykoliv a kdekoliv.
- Na blázny. Tuto hru můžete hrát pouze jednou. Usadíte se do kruhu a jednoho ze spoluhráčů pošlete na chvíli pryč. Jeho úkolem pak bude pochopit pravidla hry. Ostatním pravidla vysvětlíte. Spoluhráč, který odešel za dveře (blázen), bude mít za úkol pokládat komukoli z vás jakékoli otázky. Vtip spočívá v tom, že první tázaný mu nic neodpoví, druhý zkusí odpovědět co nejzáhadněji, avšak na první položenou otázku (určenou předchozí osobě). Další dotázaný hráč opět odpoví na předcházející položený dotaz a tak probíhá celá hra, dokud hádající blázen neodhalí její pravidla.
- Malíř. K této hře potřebuje každý svůj papír a tužku. Čím hůře kreslíte, tím lépe. Každý hráč si vymyslí slovo nebo slovní spojení, napíše ho na papír a ten předá hráči po své pravici. Ten si dané slovo / slovní spojení přečte a pokusí se ho nakreslit. Následně papír přehne tak, aby byla vidět pouze jeho kresba, a předá ho dalšímu hráči. Ten napíše, co na papíře vidí, a papír zas předá dál. Následující hráč opět nakreslí slovo, které předchozí hráč napsal, a takto hra pokračuje, dokud se všichni nevystřídají. Když papíry oběhnou celý kruh, můžete je rozbalit a zasmát se svým uměleckým schopnostem.
Roztroušená skleróza by vám neměla bránit užívat si života ani účastnit se večírků. Je však třeba na svoji chorobu nezapomínat a zábavu přizpůsobit svým možnostem. Pamatujte, že bezpečnost a zdraví by měly být vždy na prvním místě. Vhodných párty her a zábavných činností existuje naštěstí celá řada, takže nudy se na večírcích rozhodně bát nemusíte.
(dos)
Zdroj: https://www.everydayhealth.com/multiple-sclerosis/living-with/party-survival-guide-ms/