Domů / Novinky / Léčba roztroušené sklerózy: injekce, nebo tablety?

Novinky

Léčba roztroušené sklerózy: injekce, nebo tablety?

Léčba roztroušené sklerózy: injekce, nebo tablety?

Farmaceutické firmy se snaží vyvíjet přípravky, které by pacientům s roztroušenou sklerózou pomohly zmírnit nepříjemné doprovodné příznaky tohoto onemocnění a co nejvíce zvýšily kvalitu života pacientů. Mezi nejčastější formy léčby patří injekční aplikace nebo novější medikamentózní léčba. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Roztroušená skleróza je chronické onemocnění mozku a míchy, které obvykle začíná v rané dospělosti, a to v převážné většině u žen. Zatímco dříve se upřednostňovala injekční forma podávání léků, které pomáhaly zabránit relapsům a zpomalit progresi u mnoha pacientů, v poslední době se propaguje i nová možnost léčby v podobě užívání tabletek.

Nevýhody injekčního podání

Toto autoimunitní onemocnění doprovází řada nepříjemných příznaků. Cílem léčby je proto tyto příznaky účinně zmírnit. Jednou z možností jsou léky podávané v injekcích, které obsahují zejména interferony beta, jež zpomalují úbytek nervové tkáně. Nevýhodou pro pacienta je však to, že lék nelze aplikovat jinak než injekční formou, protože by se přes zažívací trakt nedostal do krevního oběhu. Pokud se tedy pacient nenaučí aplikovat si injekce sám, což není nic příjemného, musí často a pravidelně navštěvovat lékaře, aby mu injekce aplikoval. Navíc je třeba počítat s nežádoucími účinky, které se podobají příznakům, jaké má chřipka.

Další vývoj tabletové léčby

Od roku 2011 se na trhu objevují nové možnosti léčby roztroušené sklerózy, a to v podobě tablet. Řada pacientů tuto formu podání léků oproti injekcím vítá. Látky v nich obsažené rovněž tlumí nebo eliminují některé buňky imunitního systému před napadením centrální nervové soustavy. Některé léky v podobě tablet však ještě nebyly dostatečně vyzkoušeny a schváleny, nebo byly dokonce z trhu vyřazeny. Při volbě vhodného medikamentu je také třeba rozlišovat mezi pacienty s různými fázemi onemocnění a četností záchvatů. Ani u této formy se nelze vyhnout nežádoucím účinkům v podobě infekce dýchacích cest, což je však zřejmě v porovnání s příznaky roztroušené sklerózy menší zlo.

(Tkro)

Zdroje:

https://www.vfa.de/de/arzneimittel-forschung/woran-wir-forschen/dauerbehandlung-multiple-sklerose